Campanie împotriva violenței derulată de Asociația Tineri pentru Comunitate

Asociația Tineri pentru Comunitate (ATC) desfășoară, în perioada august – noiembrie, campania „Îndrăznește să zâmbești fără să lovești”. Obiectivul principal este reducerea fenomenului violenței în rândul tinerilor, prin promovarea unui comportament social adecvat. Grupul țintă este reprezentat de elevii din mediul rural cu vârsta cuprinsă între 12 şi 18 ani. Sunt implicate Școala Gimnazială Josenii Bârgăului, Școala Gimnazială Uriu, Liceul Tehnologic Maieru, Liceul Tehnologic Telciu și Liceul Solomon Haliță Sângeorz-Băi.
Se va realiza un workshop pentru consilierii implicați în proiect referitor la importanța informării corecte a tinerilor despre diminuarea conflictelor și a violenței. Lucrătorii pentru tineret și consilierii școlari se vor ocupa de activități nonformale de educație, se vor organiza și ateliere unde vor rula clipuri video cu modalități eficiente de rezolvare a conflictelor, comportamente prosociale și testimoniale ale voluntarilor cu privire la importanța voluntariatului.
Campania este realizată în parteneriat cu Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Bistrița-Năsăud. Proiectul este cofinanțat de Consiliul Județean Bistrita-Năsăud. Bugetul total este de 2.800 de lei, din care 300 de lei reprezintă contribuția proprie.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

„Old Jobs, New Times” – schimb de tineri finanțat prin programul ERASMUS+

YOUTH EXCHANGE  2022-1-RO01-KA152-YOU-000070634 PARTNERS Asociația Tineri pentru Comunitate, Romania LAG AGRO LIDER, North Macedonia InCo Molfetta, Italy Ecoworld Rhodopes, Bulgaria Objectives To raise awareness among a number of 20 young people about the importance of keeping alive the old traditional jobs in order to be able to understand who we were, who we are today

Citește

Tabăra de lectură READ

Proiectul Tabăra de lectură READ și-a atins scopul de a dezvolta abilități de lectură și de gestionare a timpului liber în rândul a 60 de adolescenți, prin intermediul unor ateliere desfășurate în aer liber. Astfel în perioada iulie-august 2022 a fost organizată tabăra READ. Anterior demarării activităților s-a desfășurat etapa de promovare – prin utilizarea

Citește

Copiii și tinerii ucraineni în comunitatea noastră

În perioada martie-iunie 2022, Asociația Tineri pentru Comunitate Bistrița a implementat proiectul „Copiii și tinerii ucraineni în comunitatea noastră”. Scopul principal al proiectului a fost de a facilita integrarea copiilor și tinerilor refugiați din Ucraina în comunitatea bistrițeană prin ateliere non-formale de învățare a limbii române, creație și consiliere psihopedagogică. Acestea s-au derulat cu sprijinul

Citește