Dezvoltarea potențialului vocațional al tinerilor din mediul rural pentru o carieră de succes

Asociația Tineri pentru Comunitate Bistrița desfășoară în această perioadă activități de orientare în carieră cu  100 de elevii de la Școala Gimnazială Livezile, de la Liceul Teoretic Radu Petrescu din Prundul Bîrgăului și elevi din cadrul Colegiului Național Silvania, Zalău. Activitățile abordează subiecte precum Autocunoaștere, Decizia de carieră, Alegerea traseului educațional. Elevii au completat o serie de teste care la finalul activității vor reliefa profilul vocațional al fiecarui elev. Ultima activitate din proiect se va derula în perioada 21-22 octombrie 2017 , respectiv un atelier de lucru “ Simulare situație de interviu” în cadrul căruia utilizând metode de educație non-formală se vor evalua competențele dobândite sau consolidate pe parcursul proiectului. La atelier vor participa 30 de elevi selectați pe baza unor scrisori de motivație, evaluate de către fomatorii care vor aprecia atât motivația de participare la atelier precum și implicarea în activitățile proiectului.

Parteneri în cadrul proiectului sunt Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Bistrița-Năsăud și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Sălaj.

 

Proiect de tineret finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

„Old Jobs, New Times” – schimb de tineri finanțat prin programul ERASMUS+

YOUTH EXCHANGE  2022-1-RO01-KA152-YOU-000070634 PARTNERS Asociația Tineri pentru Comunitate, Romania LAG AGRO LIDER, North Macedonia InCo Molfetta, Italy Ecoworld Rhodopes, Bulgaria Objectives To raise awareness among a number of 20 young people about the importance of keeping alive the old traditional jobs in order to be able to understand who we were, who we are today

Citește

Tabăra de lectură READ

Proiectul Tabăra de lectură READ și-a atins scopul de a dezvolta abilități de lectură și de gestionare a timpului liber în rândul a 60 de adolescenți, prin intermediul unor ateliere desfășurate în aer liber. Astfel în perioada iulie-august 2022 a fost organizată tabăra READ. Anterior demarării activităților s-a desfășurat etapa de promovare – prin utilizarea

Citește

Copiii și tinerii ucraineni în comunitatea noastră

În perioada martie-iunie 2022, Asociația Tineri pentru Comunitate Bistrița a implementat proiectul „Copiii și tinerii ucraineni în comunitatea noastră”. Scopul principal al proiectului a fost de a facilita integrarea copiilor și tinerilor refugiați din Ucraina în comunitatea bistrițeană prin ateliere non-formale de învățare a limbii române, creație și consiliere psihopedagogică. Acestea s-au derulat cu sprijinul

Citește