Prietenie româno-poloneză

Prietenie Româno – Poloneză

Proiect cofinanțat din bugetul local al Municipiului Bistrița pe anul 2015

Scopul principal al proiectului este de a consolida relațiile de cooperare dintre orașele înfrățite Bistrița și Zielona Gora, prin activități în domeniul tineret. Astfel, organizațiile partenere, Asociația Tineri pentru Comunitate Bistrița și Fundația Europeană pentru Educație și Cultură, au implementat în perioada 15 aprilie-15 noiembrie 2015, proiectul “Prietenie româno-poloneză”, printr-un număr de activități care au avut scopul de a promova cultura, tradițiile și gastronomia locală, istoria națională, limba și stilul de viață, atât din România, precum și din Polonia. Participanții la proiect au fost 10 tineri cu vârste cuprinse între 16 și 20 de ani, de origine română și poloneză, și două coordonatoare de grup, Hangea Cristina și Antonina Pauch

Mai multe informații pot fi găasite pe site-ul proiectului: http://bistrita-zielonagora.ro/?lang=ro

WP_20150923_016 DSC_0196 DSC_0222 WP_20150922_12_44_35_Pro 3 6 7

Leave a Comment

Your email address will not be published.

„Old Jobs, New Times” – schimb de tineri finanțat prin programul ERASMUS+

YOUTH EXCHANGE  2022-1-RO01-KA152-YOU-000070634 PARTNERS Asociația Tineri pentru Comunitate, Romania LAG AGRO LIDER, North Macedonia InCo Molfetta, Italy Ecoworld Rhodopes, Bulgaria Objectives To raise awareness among a number of 20 young people about the importance of keeping alive the old traditional jobs in order to be able to understand who we were, who we are today

Citește

Tabăra de lectură READ

Proiectul Tabăra de lectură READ și-a atins scopul de a dezvolta abilități de lectură și de gestionare a timpului liber în rândul a 60 de adolescenți, prin intermediul unor ateliere desfășurate în aer liber. Astfel în perioada iulie-august 2022 a fost organizată tabăra READ. Anterior demarării activităților s-a desfășurat etapa de promovare – prin utilizarea

Citește

Copiii și tinerii ucraineni în comunitatea noastră

În perioada martie-iunie 2022, Asociația Tineri pentru Comunitate Bistrița a implementat proiectul „Copiii și tinerii ucraineni în comunitatea noastră”. Scopul principal al proiectului a fost de a facilita integrarea copiilor și tinerilor refugiați din Ucraina în comunitatea bistrițeană prin ateliere non-formale de învățare a limbii române, creație și consiliere psihopedagogică. Acestea s-au derulat cu sprijinul

Citește